DOMOVNÍ ŘÁD
Společenství vlastníků jednotek Praha 10, Karpatská-sudá 2, 4, 6, 8
Čl. I Úvodní ustanovení
Tento domovní řád je součástí stanov Společenství vlastníků jednotek Praha 10, Karpatská-sudá 2,4,6,8, IČO: 01822918, se sídlem Karpatská 1187/4, Vršovice, 100 00 Praha 10, zapsaného do rejstříku společenství vlastníků jednotek vedeného Městským soudem v Praze pod sp. zn. S 14647 (dále jen „Domovní řád“, „Stanovy“ a „Společenství“). Domovní řád upravuje vybrané nebo některé podmínky a způsob užívání domu, bytů, nebytových prostorů a společných částí domu. Základní úprava vzájemných práv a povinností je stanovena zákonem č. 89/2012 Sb., občanským zákoníkem, ve znění pozdějších předpisů, dalšími relevantními právními předpisy a Stanovami Společenství.
Tento domovní řád má za cíl zajistit řádné užívání a údržbu budovy na požadované úrovni, předcházet jejímu poškozování a znehodnocování, chránit majetek před škodami a podporovat dobré vztahy mezi členy Společenství, stejně jako s ostatními osobami.
Čl. II Povinnosti Společenství
Statutární orgán Společenství (dále jen „Výbor“) eviduje telefonní či jiné kontakty uvedené vlastníkem pro případ nutnosti umožnění přístupu do jednotky (zejména v případě havárie, požáru apod.). Vlastník má povinnost tyto kontakty stále aktualizovat. Výbor v případě výše uvedených situací využije tyto kontakty pro umožnění vstupu do jednotky za účelem snížení újmy na zdraví a majetku, je-li to s ohledem na závažnost situace možné.
Výbor je povinen zajišťovat na náklady Společenství řádnou údržbu a opravy společných prostor. Výbor není povinen zajišťovat údržbu a opravy, za něž odpovídá vlastník.
Čl. III Povinnosti vlastníka
Vlastník je povinen užívat jednotku a společné části domu a pozemku řádně podle jejich účelového určení a pečovat o to, aby na majetku ve společných prostorách nevznikla škoda.
Vlastník je povinen v případě stavebních úprav v jednotce, případně i ve společných částech domu a pozemku, má-li k tomu souhlas Společenství (Shromáždění nebo Výboru, dle jejich pravomocí), vždy postupovat v souladu s právními předpisy, zejména předpisy práva stavebního. Je-li podle právních předpisů k zamýšlené úpravě třeba souhlas nebo jiné rozhodnutí příslušného orgánu, musí si tento souhlas nebo rozhodnutí v souladu s právním řádem obstarat. Jde-li o společné části domu a pozemku, může Výbor vyvinout činnost směřující k odstranění této úpravy provedené bez zákonných povolení tak, aby byly společné části uvedeny do původního stavu, a to na náklady vlastníka, který nepovolenou úpravu provedl. Vlastník odpovídá za případnou škodu, která vznikne neodborným provedením úprav. Zřízení a připojení nového odběrného místa elektrické energie nebo plynu je vlastník povinen předem projednat s příslušným distributorem. Instalovat rozhlasové, televizní, WiFi a jiné antény (včetně satelitních) na společných částech domu a pozemku (zejména na balkóně, střeše nebo fasádě domu) lze jen se souhlasem Společenství a postupem s ním dohodnutým. Vlastník je povinen zajišťovat na své náklady řádné a včasné provádění oprav v jednotce a všechny práce spojené s obvyklým udržováním jednotky včetně jejích součástí a příslušenství tak, aby případná zanedbaná údržba neměla negativní dopad na majetek a zdraví ostatních vlastníků a společné části domu a pozemku.
Vlastník je povinen urychleně oznámit Výboru potřebu těch oprav, které má provést Společenství a umožnit jejich provedení (včetně zpřístupnění jednotky v nezbytném rozsahu), jinak odpovídá za škodu, která nesplněním těchto povinnosti vznikla.
Vlastník je povinen bez zbytečného odkladu odstranit závady a poškození, která na společných částech nebo společném vybavení domu a pozemku, způsobil sám nebo osoby, za něž odpovídá (další obyvatelé jednotky, nájemníci, návštěvy a jiné osoby, kterým umožnil přístup do domu).
Vlastník je povinen po předchozím oznámení umožnit Výborem pověřené osobě přístup k podružným měřičům, případně společným rozvodům v domě vedoucím prostorem vlastníka.
Vlastník předem oznámí Výboru podnikání nebo jinou činnost v jednotce, která může vést k narušení obvyklého klidu a pořádku v domě na dobu nikoli přechodnou.
Vlastník se zdrží všeho, co působí, že jakékoliv imise, zejména kouř, prach, zápach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky vnikají do jiné jednotky nebo do společných prostor, v míře nepřiměřené místním poměrům a omezují obvyklé užívání jiné jednotky nebo společných prostor. Zakazuje se přímo přivádět imise do jiné jednotky nebo společných prostor bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování.
Vlastník je povinen dodržovat všechny povinnosti, které mu ukládá tento Domovní řád, a odpovídá za újmu, kterou porušením svých povinností způsobí Společenství, ostatním vlastníkům nebo třetím osobám. Vlastník odpovídá za to, že Domovní řád bude dodržován osobami, kterým umožnil vstup do domu (zejména další obyvatelé jednotky, nájemníci, návštěvy, kurýři apod.).
Čl. IV Užívání prostor určených ke společnému užívání
Vchody, chodby a schodiště jsou v rámci domu volně přístupné.
Dětské kočárky lze ve společných prostorech umisťovat pouze ve zvláštním prostoru k tomu vyhrazeném.
Umisťování jakýchkoliv předmětů nepatřících k vybavení domu v prostorách určených ke společnému užívání je přísně zakázáno. Zejména je zakázáno umísťování jakýchkoliv předmětů na chodbách a schodištích. Vlastník bere na vědomí, že porušení této povinnosti je zároveň porušením požárních předpisů a v plném rozsahu odpovídá za toto své protiprávní jednání.
Způsobí-li znečištění společných částí domu nebo pozemku (společných vnitřních nebo venkovních prostor) vlastník nebo jiná osoba, za kterou vlastník odpovídá, je vlastník povinen neprodleně znečištění odstranit, jinak bude odstranění provedeno na jeho náklady. Tento odstavec Domovního řádu se netýká běžného znečištění odpovídajícího klimatickým podmínkám.
Odpadky je vlastník povinen vyhazovat do kontejnerů na směsný odpad k tomu určených takovým způsobem, aby byla zachována v jejich okolí čistota a pořádek. Tříděný odpad je vlastník povinen vyhazovat do kontejnerů na tříděný odpad. Nebezpečný odpad a objemný odpad je vlastník povinen vyhodit způsobem určeným v právních předpisech. Je přísně zakázáno ponechávat nebezpečný a objemný odpad u kontejnerů na směsný odpad. Vlastník bere na vědomí, že je povinen třídit odpad v souladu s právními předpisy upravujícími odpadové hospodářství.
Ve všech společných prostorách domu je zakázáno:
kouřit a užívat otevřeného ohně, a to včetně užívání elektronických cigaret a obdobných zařízení (toto se týká i balkonů a jiných vnějších prostor);
chovat se hlučně a znečišťovat tyto prostory.
Okna od společných prostor je zakázáno nechávat otevřená déle než po dobu nutnou k odvětrání těchto prostor, aby nedocházelo k zatečení vody a znečišťování těchto prostor.
Čl. V Užívání prostor určených k výlučnému užívání
Společné části domu a pozemku, které jsou určené k výlučnému užívání vlastníků konkrétních jednotek, může daný vlastník upravovat výlučně s předchozím souhlasem Společenství.
Na balkonech, ve sklepích a jiných společných částech určených k výlučnému užívání je přísně zakázáno:
kouřit a užívat otevřeného ohně, a to včetně užívání elektronických cigaret a obdobných zařízení,
užívat gril jakéhokoliv typu (včetně grilu plynového nebo elektrického) a obdobná zařízení,
chovat se hlučně a znečišťovat tyto prostory.
Čl. VI Zajištění pořádku a čistoty v domě a na pozemku
Čistota v domě je zajišťována třetími osobami (úklidovými firmami) na základě smlouvy sjednané Výborem. Tyto zajišťují pořádek i v suterénu, společných sklepních prostorách domu a na pozemku ve spoluvlastnictví vlastníků. Do nasmlouvaných prací ve výše uvedených společných prostorách patří zejména: mytí a stírání schodů a chodeb, mytí oken, zábradlí, osvětlovacích zařízení, vchodových dveří, výtahové šachty, kabin výtahů a společných sklepních prostor domu v intervalech dle smlouvy.
Výbor je oprávněn změnit rozsah poskytovaných služeb s ohledem na situaci v domě a na pozemku.
Výbor prostřednictvím organizace k tomu určené dále zajišťuje:
osvětlení schodiště, chodeb a jiných obecně přístupných prostor v domě;
dohlížení na společná zařízení domu;
dozor nad prováděním řemeslných a jiných prací objednaných Výborem;
povinnosti uložené obecně závaznými právními předpisy nebo příslušnými orgány státní správy.
Čl. VII Informování v domě
Vývěsky, nápisy a jiná informační zařízení (např. reklamy) mohou být umístěny na domě a v domě jen s předchozím souhlasem Výboru na k tomu určených místech.
Vlastník jednotky je povinen v blízkosti vstupních dveří do jednotky vyznačit číslo jednotky.
Uživatelé nebytových prostor jsou povinni opatřit vstupní dveře údaji o provozovateli provozovny včetně kontaktních údajů, které v případě nutnosti (např. v případě havárie nebo nezbytné údržby) umožní neprodleně kontaktovat provozovatele, a ten či osoba jím pověřená následně umožní vstup do nebytového prostoru.
Výbor umístí na viditelném místě v domě tabuli, na které budou vlastníci informováni o kontaktních údajích na nezbytné orgány a poskytovatele služeb. Výbor je také povinen na této tabuli uveřejňovat všechna důležitá oznámení o opatřeních týkajících se údržby a užívání jednotek, prostorů k společnému užívání a zařízení domu. O tabuli pečuje pověřený pracovník Výboru.
Čl. VIII Ostatní zařízení v domě
K hlavním uzávěrům vody a plynu, kanalizačním čisticím vstupům a jiným podobným zařízením, pokud jsou v prostorách ke společnému užívání, musí být vždy zajištěn volný přístup. Jsou-li tato zařízení v prostorech vlastníka, musí být učiněna taková opatření, aby k nim byl přístup v případě nutnosti i za nepřítomnosti vlastníka. Pokud dojde k plánovanému uzavření vody, plynu apod., musí Výbor, případně osoba provádějící odstávku, zajistit, aby jejich uzavření a opětné otevření bylo všem vlastníkům včas oznámeno.
Čl. IX Čipy, klíče od společných prostor a jejich užívání
Každý vlastník má právo na čipy od hlavních dveří do domu dle počtu nahlášených členů domácnosti. Další čipy od domu si vlastník opatří u osoby pověřené Výborem za úplatu stanovenou Výborem. Vlastník uvede jméno, příjmení, datum narození a místo bydliště osoby, která jej bude mít v držení.
Každý vlastník je odpovědný za uzavření vstupních dveří do domu, když jimi prochází. Toto ustanovení se týká i dalších obyvatel jednotky, nájemníků či návštěv a jiných osob, kterým vlastník umožnil vstup do domu.
Klíče od uzamykatelných prostor ke společnému užívání v domě, od místností, kde jsou domovní uzávěry vodovodu a plynovodu, teplovodu a strojovny výtahu a jiných společných zařízení, mají k dispozici osoby určené Výborem.
Vlastník jednotky je povinen po zániku svého vlastnického práva odevzdat novému nabyvateli jednotky všechny čipy a klíče k zámkům v domě, které má k dispozici. Neučiní-li tak a vznikne-li tím riziko zneužití čipů nebo klíčů, je Výbor oprávněn přistoupit k výměně čipů nebo klíčů na náklady vlastníka dotčené jednotky. Stejně tak je Výbor oprávněn postupovat v případě ztráty čipů nebo klíčů, a to opět na náklady vlastníka, který čip nebo klíč ztratil (nebo ztratila-li ho osoba, za kterou odpovídá).
Vlastník nese plnou odpovědnost za případné škody způsobené osobami, kterým klíč nebo čip svěřil nebo kterým umožnil přístup ke klíči nebo k čipu.
Čl. X Krátkodobé pronájmy
Vlastníci jednotek berou na vědomí, že jednotky v domě mají jediný povolený způsob užívání, kterým je byt, tedy uspokojování bytové potřeby. Užívání jednotek v rozporu s jejich kolaudací je porušením právních předpisů v oblasti stavebního práva a je zakázané. Za případné porušení těchto právních předpisů odpovídá v plném rozsahu konkrétní vlastník.
Užívá-li vlastník jednotku k pronájmu (včetně pronájmu krátkodobého), je povinen zajistit dodržování veškerých pravidel stanovených pro vlastníky i svými nájemníky.
Čl. XI Praní, sušení prádla a ostatní domácí spotřebiče
V bytech lze mít pračky, sušičky a ostatní spotřebiče určené pro domácnost. Poškození a závady, které vzniknou v ostatních jednotkách nebo ve společných částech domu nebo společných prostorech (ať už přímo na těchto prostorech, nebo na uloženém majetku) následkem užívání pračky, sušičky a ostatními domácími spotřebiči, je povinen vlastník jednotky odstranit nebo nahradit na vlastní náklady, a to neprodleně po vzniku škody.
V době nočního klidu není dovoleno používat pračky nebo sušičky, a to bez výjimky.
Vlastník je povinen zabezpečit přívod a odtok z pračky, sušičky a ostatních domácích spotřebičů tak, aby nedošlo k samovolnému uvolnění hadic a tím ke vzniku škod.
Čl. XII Sklepy
Ve společných prostorách sklepů není dovoleno:
kouřit a užívat otevřeného ohně, a to včetně užívání elektronických cigaret a obdobných zařízení;
uskladňovat a odkládat jakékoliv předměty, zejména nábytek, staré televizory, pračky a jiná bytová zařízení;
chovat se hlučně a znečišťovat tyto prostory.
Okna ve sklepích je zakázáno nechávat otevřená déle než po dobu nutnou k odvětrání těchto prostor, aby nedocházelo k znečišťování těchto prostor nebo k zatečení vody aj. V zimním období musí být sklepní okna neustále uzavřena.
Jsou-li ve sklepních kójích ukládány potraviny, zajistí vlastník jednotky jejich uložení na takovém místě a v takovém stavu, aby nedošlo k rozšiřování hlodavců, hmyzu či jiných škůdců.
Ve sklepních kójích je zakázáno ukládat nebezpečné hořlavé a výbušné látky, kouřit a užívat otevřeného ohně, a to včetně užívání elektronických cigaret a obdobných zařízení a chovat se hlučně.
Čl. XIII Vyvěšování a ukládání věcí
V oknech a na balkonech se nesmí instalovat jakékoliv konstrukce bez předchozího souhlasu Společenství. Společenství nebude tento souhlas bezdůvodně odpírat, půjde-li o rámové konstrukce, které nebudou přesahovat obrys domu a pokud k instalaci této konstrukce nebude třeba předchozího souhlasu orgánu veřejné moci. Bude-li třeba předchozího souhlasu orgánu veřejné moci, je vlastník povinen si jej na vlastní náklady obstarat.
Předměty nečisté, nevzhledné nebo zapáchající není dovoleno vyvěšovat a vykládat v oknech ani na balkonech. Je třeba dbát, aby voda z balkonu nestékala a aby vyvěšené věci nestínily okna ostatních vlastníků. Není též možno klepat prach, popel ani jiné předměty z oken či balkonů a tím obtěžovat ostatní vlastníky.
Květiny v oknech a na balkonech musí být zabezpečeny proti pádu. Při zalévání je třeba dbát na to, aby voda nestékala po zdi a nesmáčela nebo jinak neznečistila nebo nepoškodila plášť domu nebo majetek ostatních vlastníků nebo třetích osob.
Čl. XIX Klepání prachu a čištění
Na balkonech je povoleno pouze ruční čištění šatů nebo obuvi, pokud nebude docházet k prášení nebo odpadání nečistot z balkonu.
Na chodbách a v ostatních společných prostorách není dovoleno čistit obuv, šatstvo ani jiné předměty nebo klepat koberce, křesla či jiný nábytek.
Čl. XV Domácí zvířata
Volný pohyb zvířat po společných prostorách je zakázán.
Pokud si vlastník pořídí psa nebo jiné zvíře, zajistí, aby toto zvíře neobtěžovalo hlukem nebo pachem ostatní vlastníky. Jestliže zvíře obtěžuje ostatní vlastníky hlukem (zejména pes štěkáním) nebo zápachem, je vlastník, který si zvíře opatřil, povinen učinit taková opatření, aby zvíře dále neobtěžovalo. Jinak je chov zvířat nepřípustný.
Zvířata člověku nebezpečná nebo obtěžující okolí hlukem nebo zápachem je chovat v domě nepřípustné.
Znečistění, které zvířata způsobí ve společných prostorech, je vlastník povinen ihned uklidit. Pokud tak neučiní, má Výbor právo toto provést i prostřednictvím třetí osoby a náklady vyúčtovat vlastníkovi jednotky, jemuž zvíře patří (případně pokud patří osobě, za kterou odpovídá).
Čl. XVI Stavební práce a úpravy v bytech
Režim jakýchkoliv stavebních úprav se řídí příslušnými ustanoveními stavebních právních předpisů. Tyto předpisy stanoví, které stavební úpravy a práce:
podléhají stavebnímu řízení (tj. povolení);
u kterých se stavební řízení nevyžaduje.
Každé podání stavebníka u stavebního úřadu (žádost o povolení), ke kterému je třeba souhlas Společenství, musí být doplněno souhlasným vyjádřením příslušného orgánu. Vlastník se zavazuje, že při provádění stavebních úprav (bez ohledu na to, zda je třeba souhlasu příslušného orgánu společenství) splní tyto podmínky:
práce, jež by mohly rušit klid ostatních vlastníků, nebudou prováděny v době dle článku XVII, bod 3;
při provádění prací, přepravě materiálu apod. nebudou poškozeny společné části a zařízení domu (výtah, schodiště, chodby, malby a nátěry). V případě škody je nahradí vlastník, který tyto škody způsobil či za ně nese zodpovědnost;
bude zajištěn průběžný úklid a odvoz odpadu z této činnosti;
oznámí tuto činnost předem písemně na nástěnce domu;
vlastník umožní zástupci Výboru na základě předchozí výzvy ověření, zda stavební úpravy neohrožují, nepoškozují nebo nemění společné části domu, a to popřípadě i přístupem do bytu.
Zvláštní režim pro použití výtahů. Výtahy lze použít pro účely stěhování, přepravy materiálu pouze při použití pomůcek zabezpečujících ochranu interiérů výtahů (přepravní vozík, gumová podlážka apod.) a dodržení výrobcem stanovených podmínek pro provoz výtahů, zvláště pak respektování max. zatížení kabiny, rovnoměrné rozmístění břemen a jejich upevnění proti posunutí.
Čl. XVII Klid v domě
Vlastníci jednotek jsou povinni učinit vhodná opatření a trvale se chovat tak, aby oni sami, členové jejich domácnosti, resp. nájemníci, návštěvy a další osoby, kterým umožnili vstup do domu, neobtěžovali sousedy nadměrným hlukem.
Doba nočního klidu je stanovena právními předpisy v době od 22:00 hod. večerní do 6:00 hodiny ranní.
Doba pracovního klidu, tj. doba, kdy není povoleno vrtat, sekat a tlouct do zdí či vykonávat jiné stavební úpravy a pracovní činnosti v jednotkách či společných prostorách domů, je stanovena od 19:00 hod. večerní do 8:00 hodiny ranní. O sobotách se doba pracovního klidu stanovuje vždy od 18:00 hod. večerní do 9:00 hod. ranní. O nedělích a svátcích je doba pracovního klidu stanovena po celý den.
V době nočního klidu není povoleno vykonávat jakoukoliv činnost působící hluk.
Každý vlastník je povinen ztlumit rozhlasové a televizní přijímače a jiná hudební a zvuková zařízení tak, aby hlukem neobtěžoval ostatní vlastníky, a to zejména v době nočního klidu.
Čl. XVIII Dodržování Domovního řádu, sankce a závěrečná ustanovení
Porušení tohoto Domovního řádu může být kvalifikováno jako přestupek, zejména přestupek proti veřejnému pořádku, za což nese příslušný vlastník nebo jiná osoba porušující Domovní řád plnou odpovědnost.
Dohledem nad dodržováním Stanov, včetně Domovního řádu, je pověřen Výbor.
Pokud dojde k porušení povinností stanovených Stanovami nebo Domovním řádem, zástupce Výboru písemně upozorní na toto porušení osobu, která se závadného jednání dopustila, a nejedná-li se o vlastníka jednotky, pak i vlastníka jednotky, a vyzve tuto osobu (či osoby), případně i vlastníka jednotky, k odstranění závadného stavu v přiměřené lhůtě. Ve výzvě bude obsaženo upozornění na následky neuposlechnutí výzvy dle následujícího odstavce.
Pokud nebude závadný stav odstraněn v této lhůtě, Výbor může rozhodnout o uložení sankce za porušení dané povinnosti ve výši stanovené níže za každý jednotlivý případ porušení vůči vlastníkovi jednotky. Výbor o tomto rozhodnutí vyrozumí vlastníka jednotky. Sankce jsou stanoveny následovně:
Neodstranění závad a poškození, která na společných částech nebo společném vybavení domu a pozemku způsobil sám vlastník jednotky nebo osoby, za něž odpovídá (další obyvatelé jednotky, nájemníci, návštěvy a jiné osoby, kterým umožnil přístup do domu) - sankce 3 000 Kč;
Provádění stavebních úprav, nebo instalace jakýchkoliv zařízení na společných částech domu a pozemku, jsou-li tyto úpravy či instalace provedeny bez souhlasu Společenství, je-li potřeba, nebo bez souhlasu nebo jiného rozhodnutí příslušného orgánu, je-li potřeba – sankce 5 000 Kč;
Jiné porušení pravidel pro stavební práce a úpravy v bytech (čl. XVI. Domovního řádu) – sankce 5 000 Kč;
Neodstranění znečištění společných částí domu nebo pozemku nebo vyhazování odpadků v rozporu s tímto Domovním řádem – sankce 1 000 Kč;
Kouření (včetně elektronických cigaret a obdobných zařízení), užívání otevřeného ohně nebo grilování (včetně grilu elektrického i plynového a obdobných zařízení), a to ve společných prostorách a částech domu (včetně všech balkónů) – sankce 3 000 Kč;
Nenahlášení správného počtu osob žijících v bytě vlastníkem jednotky – sankce 3 000 Kč;
Porušení jakýchkoliv jiných povinností vyplývajících ze Stanov nebo Domovního řádu – sankce 1 000 Kč.
Sankce nevylučuje, ani neomezuje právo na náhradu škody způsobenou jednáním zakládajícím povinnost uhradit sankci. Úhradou sankce zajištěná povinnost nezaniká.
Tento Domovní řád musí být trvale vyvěšen v domě, nebo jinak zpřístupněn vlastníkům jednotek.
V Praze dne 23. 04. 2025